Moduły monokrystaliczne i ich specyfika
Panele monokrystaliczne to ogniwa, które składają się z pojedynczej struktury krystalicznej. Są produkowane w oparciu o najstarszą z metod uzyskiwania ogniw, dużą popularność, jaką się cieszą nie jest jednak wyłącznie zasługą przyzwyczajenia do nich. W procesie produkcji paneli dochodzi do cięcia monokrystalicznego cylindra krzemowego. Powstają z niego cztery plastry, każdy znajduje przy tym zastosowanie w procesie budowy ogniwa.
Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają jednolity kolor – ciemnogranatowy albo czarny. Choć więc nie jest to najważniejsze kryterium, nie brakuje osób decydujących się na nie właśnie dlatego, że świetnie się prezentują.
Przegląd zalet paneli monokrystalicznych
Atrakcyjny wygląd charakteryzujący ogniwa monokrystaliczne może zachęcać do zakupu. Z pewnością jednak nie jest najmocniejszym argumentem trafiającym do przekonania potencjalnym nabywcom. Tych ku takiemu wyborowi skłania przede wszystkim najwyższa na rynku wydajność przy jednoczesnej mniejszej powierzchni niż ta, którą zajmują panele polikrystaliczne. Podkreśla się również to, że moduły monokrystaliczne wykazują się wysoką odpornością nie tylko na wysokie temperatury, ale również na zacienienie.
Czy takie panele mają wady?
Choć to zaletom paneli monokrystalicznych poświęca się najwięcej uwagi, nie powinniśmy zapominać o tym, że są to rozwiązania, które poza atutami posiadają także określone niedociągnięcia.
W tym kontekście najczęściej zwraca się uwagę na ich cenę. Ta jest wyższa niż w przypadku paneli polikrystalicznych, a przecież mamy do czynienia z mocnym argumentem branym pod uwagę przez wszystkie osoby myślące w zainwestowaniu w fotowoltaikę. Warto też pamiętać o tym, że moduły monokrystaliczne są dość wrażliwe na zanieczyszczenia.