Specyfika paneli monokrystalicznych

Specyfika paneli monokrystalicznych

Przy wyborze paneli fotowoltaicznych konieczne jest poruszenie kilku kwestii. Jedna z najważniejszych dotyczy tego, czy lepiej zdecydować się na panele fotowoltaiczne monokrystaliczne, czy też na ich polikrystaliczne odpowiedniki. Obecnie to właśnie pierwsza z wymienionych opcji wydaje się wzbudzać szczególnie duże zainteresowanie. Warto więc poszukać odpowiedzi na pytanie o to, jakie posiada atuty.

Budowa paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych

Ogniwa monokrystaliczne są przedstawicielami technologii z jednej strony najstarszej, z drugiej jednak – najbardziej rozpowszechnionej. Składają się z pojedynczej struktury krystalicznej. Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne są stosunkowo łatwe do rozpoznania. Mają jednolity kolor, moduły monokrystaliczne posiadają przy tym również zaokrąglone krawędzie.

Powstają z wykorzystaniem sztabek krzemowych, które charakteryzuje cylindryczny kształt. Cylinder jest cięty na cztery plastry, te zaś wykorzystuje się w procesie budowy ogniw.

Zalety ogniw monokrystalicznych

Panele fotowoltaiczne monokrystaliczne zwracają na siebie uwagę przede wszystkim dlatego, że do ich budowy wykorzystywany jest krzem najwyższej jakości. Im ciaśniej są umieszczone jego cząsteczki, tym większa jest wydajność procesu polegającego na przyciąganiu elektronów.

Nie bez znaczenia jest jednak i to, że panele monokrystaliczne charakteryzują się mniejszą powierzchnią niż ich polikrystaliczne odpowiedniki. Dzięki temu wygenerowanie energii dla domu i biura wymaga mniejszej liczby paneli. Warto wspomnieć także o trwałości jako o atucie paneli fotowoltaicznych monokrystalicznych. Analizując rynek paneli możemy natknąć się na pewne różnice. Większość producentów oferuje jednak gwarancję wynoszącą nawet 25 lat.