Czy lepiej stawiać na moduły mono czy polikrystaliczne?

Czy lepiej stawiać na moduły mono czy polikrystaliczne?

Jednym z pierwszych pytań, jakie z pewnością usłyszymy przygotowując się do zakupu paneli fotowoltaicznych, będzie pytanie o to, czy interesują nas moduły monokrystaliczne, czy ich polikrystaliczne odpowiedniki. Nawet, jeśli mamy pewne pojęcie o różnicach między nimi, przed podjęciem ostatecznej decyzji dobrze jest odświeżyć sobie wiedzę na jej temat.

Czym się charakteryzują ogniwa monokrystaliczne?

Ogniwa monokrystaliczne to panele fotowoltaiczne grubowarstwowe, do powstania których wykorzystywany jest monokryształ krzemu. Charakteryzują się dużą wydajnością, ich ogromnym atutem jest jednak również długa żywotność sięgająca nawet 25 lat od momentu zakupu.

Panele monokrystaliczne nie są oczywiście, wolne od wad. Osoby, które są nimi zainteresowane muszą liczyć się z koniecznością zapłacenia za nie wyższej ceny. Należy liczyć się również z tym, że mogą być one mniej odporne na zanieczyszczenia niż panele polikrystaliczne.

Jaki rodzaj paneli wybrać?

Choć można mówić o różnicach między panelami mono- i polikrystalicznymi, warto mieć na uwadze to, że nie są one zawsze w takim samym stopniu widoczne. Wiele zależy od konkretnego producenta i produktu. Co do zasady, panele fotowoltaiczne monokrystaliczne mają wysoką wydajność i mniejszą powierzchnię instalacji. Charakteryzuje je większa trwałość i odporność na temperaturę, choć należy liczyć się również z tym, że ich produkcja jest nie tylko droższa, ale i dłuższa.

Panele polikrystaliczne to nie tylko niższa cena, ale i krótszy czas produkcji. Są więc mile widziane przede wszystkim przez te osoby, które liczą na szybki zwrot z inwestycji. Same panele są jednak mniej wydajne, nic więc dziwnego, że potrzeba ich więcej, aby cieszyć się efektem porównywalnym z tym, jaki dają moduły monokrystaliczne.